Jaką wannę wybrać?

Wanna wolnostojąca czy zabudowana wanna z prysznicem?

 wanna wolnostojacaJaką wannę wybrać? Wanna wolnostojąca, zabudowana wanna z prysznicem, a może wanna z hydromasażem? W czasach nieustającego pośpiechu, gdy na co dzień w naszych łazienkach króluje prysznic, wanna stała się miejscem rytualnego relaksu i odpoczynku, miejscem, które przyniesie ulgę nadwyrężonym mięśniom i ukojenie zestresowanemu umysłowi.

 Jaką wannę wybrać? Z jakiego materiału? Jak dużą? W artykule przedstawimy jak dobrać odpowiednią wannę.

 DOKŁADNY POMIAR MIEJSCA INSTALACJI WANNY

 Wybór wanny należy poprzedzić dokładnym wymierzeniem miejsca, w którym ma być zainstalowana (usytuowana) w naszej łazience wanna. Należy przy tym uwzględnić wszystkie dodatkowe elementy: miejsce na baterię wannową, półka na akcesoria, umiejscowienie odpływu, podejścia wody, etc. Wcześniejsze pomiary pozwolą nam uniknąć błędów: np. zakupu zbyt dużej wanny do zbyt małej łazienki.

 

WYBÓR TYPU /KSZTAŁTU WANNY

Wybór kształtu/typu wanny może być zdeterminowany przez ograniczenia powierzchni naszej łazienki. Do mniejszych łazienek zdecydowanie lepiej wybrać ustawne wanny narożne, podczas gdy w dużych pokojach łazienkowych możemy pozwolić sobie na okazałe wanny wolnostojące z konglomeratu marmurowego, kamienia naturalnego lub wanny wbudowane w podest.

Zabudowana wanna z prysznicem

to najczęściej spotykane rozwiązanie w mniejszych łazienkach. W zabudowie wykonywanej tradycyjne z płytek ceramicznych instaluje się standardowe baterie wannowe lub wannowo-prysznicowe. Typowym dodatkiem jest też drążek prysznicowy ze słuchawką prysznicową. Z uwagi na optymalne wykorzystanie przestrzeni w zabudowie wanny często wykonuje się również schowki na detergenty, czy też półki na kosmetyki łazienkowe.

Wanna wolnostojąca

Tradycyjna odlewana wanna żeliwna na ozdobnych nogach, ultranowoczesna designerska wanna z konglomeratu marmurowego, a może ciężka ekskluzywna wanna wykuta z bloku granitowego? Wszystkie wanny wolnostojące stanowią centralny punkt łazienki i to wokół nich kształtuje się pozostałą przestrzeń łazienki. Wymagają one trochę więcej miejsca niż inne typy wanien. Jeśli zdecydujemy się na wannę wolnostojącą, należy pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu przyłączy w posadzce, ponieważ tego typu wanny zazwyczaj wymagają zastosowania również wolnostojących baterii. (baterie wolnostojące do wanien wolnostojących). Warto też wcześniej zaplanować odpowiednią półkę na akcesoria.

wanna z hydromasażem

wykonane zazwyczaj w technologii akrylowej: dzielą się na dwa typy wanien: wanny z hydromasażem wykorzystującym pompę wodną oraz wanny z masażem powietrznym. Niestety pierwszy typ wanien z hydromasażem jest dużo trudniejszy do konserwacji i nastręcza wielu problemów: resztki wody pozostające w pompie systemu stają się często pożywką dla alg lub osadza się w nich trudny do wyczyszczenia kamień. Najnowsze wanny z masażem powietrznym, w których stosuje się zamiast obiegu wody dysze na bąbelki powietrzne, to zdecydowanie bardziej higieniczne i praktycznie bezobsługowe rozwiązanie.

wanna narożna

– to rozwiązanie zapewniające bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni. Szczególnie polecana przy mniejszych łazienkach.

WYBÓR MATERIAŁU, Z KTÓREGO ZROBIONA BĘDZIE WANNA

Wady i zalety materiałów, z jakich wykonywane są wanny:

 Tradycyjne wanny metalowe emaliowane: 

ciężkie, zimne, powierzchnia łatwa do utrzymania w czystości, ale emalia podatna na trudne do naprawienia odpryski.

 Wanny z włókna szklanego:

tanie, lekkie, ciepłe w kontakcie w ciałem, możliwość wykonania najróżniejszych kształtów, ale jednocześnie podatne na uszkodzenia: rysy, pęknięcia. Powierzchnia trudniejsza w utrzymaniu czystości. Jeden z najmniej trwałych materiałów.

Wanny polimetakrylanu metylu (PMMA) potocznie zwane wannami akrylowymi. Zaletą wanien akrylowych jest na pewno ciepła w kontakcie z ciałem powierzchnia, szybko rozgrzewająca się od wody. Właściwości akrylu sanitarnego pozwalają na uzyskanie dowolnego kształtu wanny. Wanny akrylowe mają tendencje do uginania się. Z akrylu produkuje się dwa typy wanien: wytłaczane i odlewane.

Wanny z akrylu wytłaczanego nie są wytrzymałe (wytrzymałe tylko w jednym kierunku) i wykazują większą podatność na zarysowania. Wanny z akrylu odlewanego są znacznie trwalsze i mniej podatne na pękanie. W procesie odlewania uzyskuje się gładką oporną na zarysowania powierzchnię.

Wanny z kamienia naturalnego:

Ekskluzywne, bardzo ciężkie, przez co utrudniony transport i montażu, zimne i wolno rozgrzewają się pod wpływem wody. Wykonywane zazwyczaj z takich kamieni jak: marmur, onyks, granit. Wymagają specjalistycznych środków do czyszczenia powierzchni, powierzchnia porowata – zwłaszcza w przypadku marmuru, czy trawertynu, przez co trudna w utrzymaniu czystości i podatna na powstawanie trwałych odbarwień.

Wanny z innych naturalnych materiałów: Wanny z drewna, wanny z mosiądzu.

Wanny z konglomeratu marmurowego,

lanego marmuru typu corian: materiał ten powstaje przez połączenie sproszkowanego naturalnego minerału (np.dolomitu) i żywicy. Ten wysokiej jakości materiał posiada wysoką odporność na pęknięcia i nie łuszczy się, dlatego stosuje się go do miejsc codziennej (znacznej) eksploatacji: do blatów kuchennych, wanien i umywalek.

Bezspoinowa i nieporowata powierzchnia kompozytu stanowi barierę uniemożliwiającą wnikanie brudu i bakterii, przez co jest ona odporna na powstawanie plam i bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Dzięki zawartości żywicy konglomerat jest lżejszy od kamienia naturalnego i posiada wysokie właściwości izolacyjne. Wanna z lanego marmuru jest ciepła w dotyku i utrzymuje temperaturę wody.

W przypadku powstania rys powierzchni bardzo łatwo można się ich pozbyć przez polerowanie papierem ściernym o odpowiedniej gramaturze. Istnieje również możliwość naprawy większych uszkodzeń, dzięki zastosowaniu oryginalnego zestawu naprawczego.

PRZYMIARKA

 Gdy już znajdziemy idealną pod względem wymiarów, kształtu i materiału wannę, ostatnim etapem poprzedzającym zakup powinna być „przymiarka”. Wanna powinna być wygodna dla osoby, która będzie najczęściej z niej korzystała – dlatego warto przed zakupem sprawdzić czy wanna jest ergonomiczna/wygodna. Wiele wanien, również tych droższych z konglomeratu, czy kamienia naturalnego mają specjalnie ergonomicznie wyprofilowane dno.

Przy sprawdzaniu wygody wanny rozważ czy:

  • możesz swobodnie wyprostować nogi w wannie?

  • w pozycji leżącej jesteś w stanie sięgnąć stopami ściany wanny?

  • wanna zapewnia wygodne podparcie pleców? Czy krawędź wanny jest wystarczająco wysoka i wyprofilowana, by zapewnić komfortowe podparcie dla pleców (kręgosłupa)?

  • krawędzie wanny umożliwiają łatwe wejście i wyjście z wanny?

 

Ponieważ wybór/zakup wanny to decyzja podejmowana na lata dlatego też z myślą o naszych klientach zdecydowaliśmy się otworzyć salon ekspozycyjny w Warszawie, aby nasi klienci mogli na żywo upewnić się co do wygody, wyglądu oraz wysokiej jakości oferowanych przez nas wanien wolnostojących z konglomeratu marmurowego i akrylu europejskich i światowych producentów.

 

 

(kliknij na zdjęcie aby przejść do wanien)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl