Czy warto kupić baterię termostatyczną? Bateria termostatyczna - jaką ma przewagę nad zwykłą baterią

bateria termostatyczna czy warto

Bateria termostatyczna prysznicowa - jaką ma przewagę nad zwykłą baterią prysznicową? Dlaczego warto się na nią zdecydować? Czy warto kupić baterię z termostatem?

Przy budowie domu, urządzaniu lub remoncie łazienki stajemy  przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej wyboru baterii prysznicowej. Często zastanawiamy się czy zdecydować się na zakup tańszej standardowej baterii podtynkowej czy nieco drożej baterii termostatycznej. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie dlaczego w długim okresie użytkowania bateria termostatyczna jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

 

 Bateria termostatyczna - jak działa bateria termostatyczna?

Baterie termostatyczne zapewniają stałą i precyzyjnie ustaloną temperatury wody. Ich zadaniem jest reagować na zmiany temperatury i ciśnienia wody tak, aby utrzymać żądaną temperaturę z tolerancją +/- 2 stopnie C, aby zmiana ta była praktycznie niewyczuwalna podczas kąpieli. Zawór termostatyczny baterii wyposażony jest w czujnik termiczny i tłok zaworowy. Pod wpływem temperatury wody czujnik termiczny kurczy się i rozszerza powodując ruch tłoka. Tłok odpowiednio otwiera lub zamyka dopływ wody zimnej lub ciepłej tak by osiągnąć zadaną poprzez nastawy gałki baterii temperaturę.

Zawory termostatyczne poprzedniej generacji mają możliwość reakcji jedynie na temperaturę wody uprzednio zmieszanej. Zawory najnowszej generacji np. zastosowane w bateriach termostatycznych marki Duomo reagują nie tylko na samą temperaturę, ale również na ciśnienie wody ciepłej i zimnej jeszcze prze ich zmieszaniem, dzięki czemu nawet przy chwilowych spadkach ciśnienie w instalacji, utrzymana zostanie zadana przez użytkownika temperatura wody. Ma to szczególne znaczenie w budynkach wielokondygnacyjnych z wieloma użytkownikami zasilanych z wodociągu miejskiego oraz w budynkach samodzielnie zaopatrujących się w wodę z własnego ujęcia. W opisanych przypadkach standardowa bateria prysznicowa nie poradzi sobie z zapewnieniem komfortu stabilnej temperatury wody.

bateria termostatyczna

Dodatkową przewagą jaką daje bateria prysznicowa z termostatem w stosunku do tej jaką oferuje klasyczna bateria prysznicowa, jest funkcja awaryjnego odcinania dopływu wody gorącej w przypadku nagłego braku dopływu wody zimnej. Jest to w tej chwili najlepsza i najbardziej zaawansowana technicznie ochrona przed przypadkowym poparzeniem podczas brania prysznica.

Jak zbudowana jest podtynkowa bateria termostatyczna?

Podstawowym wyposażeniem baterii termostatycznej jest pokrętło regulacji temperatury wody z przyciskiem blokady na 38 stopniach. Rozwiązanie to chroni użytkownika przed przypadkowym przekręceniem gałki w stronę wyższej temperatury i poparzeniem, co sprawia, że baterie termostatyczne są wyjątkowo bezpieczne, w szczególności dla dzieci i osób starszych.

Z reguły bateria termostatyczna podtynkowa wyposażona jest w dwie lub trzy gałki regulacyjne, które dają możliwość osobnej regulacji natężenia przepływu wody, przełączania między obiegami wody (słuchawka/deszczownica) oraz precyzyjnego ustawienia temperatury. W zależności od liczby obiegów wody podłączonych do mieszacza możemy rozróżnić baterie jednoobiegowe obsługujące tylko np. deszczownicę, dwuobiegowe (deszczownica i słuchawka), trójobiegowe (deszczownica, słuchawka prysznicowa, dysze natryskowe) oraz dla najbardziej wymagających użytkowników: baterie termostatyczne czteroobiegowe.

Bateria termostatyczna to idealne rozwiązanie zapewniające oszczędność czasu, wody i energii, gwarancja bezpiecznej i wolnej od poparzeń kąpieli.

 

Zalety baterii termostatycznej

Komfort stałej temperatury wody

bateria termostatyczna komfort stale cieplej wodyKomfort stale idealnej temperatury wody bez względu na zmianę ciśnienia/ wielkości przepływu wody ciepłej czy zimnej.  Już od momentu uruchomienia baterii termostatycznej, termostat bardzo szybko zmiesza wodę ciepłą i zimną do ustawionej na gałce termostatu żądanej temperatury.

W związku z tym na początku (w pierwszych sekundach) uruchomienia baterii termostatycznej przepływ wody zmieszanej może być nieco niższy. Czas potrzebny do osiągnięcia pełnego strumienia przepływu żądanej temperatury jest uzależniony od instalacji CWU: odległości instalacji baterii od pieca, czy sposobu dostarczania ciepłej wody do punktów odbioru (np.:dodatkowa pompa cwu).

Oszczędność wody

Szacuje się, że dzięki prysznicowej baterii termostatycznej możemy zaoszczędzić prawie 40% wody. Dlaczego? Oszczędność ta wynika ze zdecydowanie krótszego czasu oczekiwania na pożądaną temperaturę wody. Ręczna regulacja pokrętłem  wody zimnej i ciepłej nigdy nie zapewni nam takiej oszczędności.

Bezpieczeństwo i ochrona przed poparzeniem

Nagłe zmniejszenie przepływu czy ciśnienia wody zimnej, wynikające np. z poboru zimnej wody przez takie urządzenia jak zmywarka, czy pralka, w zwykłej baterii prysznicowej ze standardowym mieszaczem spowoduje nagły wzrost temperatury wody zmieszanej, a w rezultacie poparzenie. Zawór termostatyczny baterii termostatycznej zareaguje błyskawicznie na nagłe zmniejszenie ciśnienia lub odcięcie wody zimnej. Jeśli woda zmieszana będzie miała zbyt wysoką temperaturę, zawór termostatyczny zamknie jej dopływ  i w ten sposób uchroni użytkownika przed poparzeniem;

 

Wady baterii termostatycznej

 Wyższa cena baterii termostatycznej

Niestety za komfort stałej temperatury wody trzeba zapłacić nieco więcej. Najdroższe są podtynkowe baterie termostatyczne obsługujące wiele obiegów wody zmieszanej (jednocześnie). Taniej zakupimy baterie termostatyczne natynkowe, jednak cena uzależniona jest również od rodzaju i jakości zaworu termostatycznego zastosowanego w baterii. Chociaż cena zakupowa tego typu baterii jest wyższa, jednak jest ona równoważona w czasie oszczędnością zużycia wody (ok 40%) oraz komfortem stale ciepłej wody.

Wyższa podatność na zakamienienie / odkładanie się kamienia na zaworze termostatycznym

Zawory termostatyczne są wrażliwe na twardą wodę i po jakimś czasie mogą ulec zakamenieniu. Objawem zakamienienia zaworu termostatycznego może być wyczuwalne usztywnienie gałki termostatu, a nawet całkowite jej unieruchomienie. Dlatego może zaistnieć potrzeba okresowego odkamieniania zaworu termostatycznego.

Większa wrażliwość baterii termostatycznej na zanieczyszczenia z wody

Zawór termostatyczny może ulec blokadzie lub nawet uszkodzeniu, jeśli do jego wnętrza dostaną się zanieczyszczenia z instalacji wodnej - kamyki lub poremontowy gruz. Aby temu zapobiec, producenci zalecają montaż mechanicznych filtrów siatkowych na zasilaniu baterii termostatycznej wodą zimną i ciepłą. Filtry te należy okresowo czyścić.

 

Jak naprawić baterię termostatyczną? te zagadnienia przedstawiamy w osobnym artykule.

 

bateria termostatyczna naprawa wymiana zaworu
Bateria termostatyczna naprawa

Jakie są najczęściej spotykane awarie baterii termostatycznej i jak je usunąć? Jak naprawić baterię termostatyczną? Jak wymienić głowicę termostatyczną w baterii termostatycznej? Jak prawidłowo podłączyć baterię termostatyczną?

Rodzaje baterii termostatycznych

Poza wielofunkcyjnymi bateriami termostatycznymi podtynkowymi, na rynku dostępne są również baterie termostatyczne natynkowe. Są one znacznie tańsze i zazwyczaj obsługują jeden lub dwa obiegi wody zmieszanej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl