Jak zamontować baterię podtynkową i deszczownicę?

 

Najbardziej efektownym i nowoczesnym rozwiązaniem instalacji prysznicowych z deszczownicą jest system podtynkowy. System ten pozwala na ukrycie wszystkich rurek i zaworów w ścianie, co daje mu przewagę nad systemem natynkowym nie tylko ze względu na aspekt wizualny, ale również praktyczno-użytkowy (eliminuje potrzebę czyszczenia dodatkowych elementów). Dodatkowo, wbrew utartym przeświadczeniom, podtynkowy charakter instalacji nie utrudnia, a wręcz ułatwia dostęp do ewentualnej konserwacji i wymiany elementów podtynkowych, dzięki odpowiednio zaprojektowanej budowie elementów nowoczesnej armatury.

Bardzo ważnym etapem jest odpowiednie zaprojektowanie umiejscowienia wszystkich elementów systemu prysznicowego. Ergonomiczne rozmieszczenie poszczególnych elementów przestawiono na schemacie zamieszczonym na końcu niniejszego artykułu.

Montaż baterii podtynkowej - etap pierwszy

Baterie podtynkowe dzielimy na dwa typy : baterie podtynkowe nie termostatyczne (standardowe) oraz baterie podtynkowe termostatyczne. Te drugie z reguły są droższe, jednak jest to zrównoważone znacznie większą oszczędnością wody oraz nieporównywalnie wyższym komfortem użytkowania. Dodatkowo dzięki blokadzie pokrętła regulacyjnego przy temperaturze 38 stopni, nie ma ryzyka poparzenia gorąca wodą przez małe dzieci.

Pierwszym etapem jest montaż baterii podtynkowej, a dokładniej jej elementu podtynkowego. W przypadku montażu w kabinie prysznicowej, optymalną wysokością jest umiejscowienie środka baterii 110 - 120 cm od podłogi. Do miejsca, w którym znajdować się będzie mieszacz baterii doprowadzić należy rury zimnej i ciepłej wody, zazwyczaj o średnicy 15 lub 20mm. Aby zamontować element podtynkowy, w ścianie należy wykuć otwór, którego głębokość pozwoli na schowanie części podtynkowej oraz dostęp do rurek zasilających.

Montaż deszczownicy na ścianie na suficie lub w suficie podwieszanym - etap drugi

W kolejnym etapie w ścianach należy wykuć bruzdy dla rur łączących deszczownicę z elementem podtynkowym baterii podtynkowej. Jeśli w instalacji prysznicowej zaplanowane są również inne elementy, takie jak słuchawka prysznicowa wraz z drążkiem prysznicowym lub uchwytem, wylewka wannowa czy dysze wodne do hydromasażu, zastosowana musi być bateria podtynkowa z przełącznikiem na kilka elementów wyjściowych. W tym przypadku należy w ścianie wykuć bruzdy na rury doprowadzające zmieszaną już wodę do miejsc montażu wszystkich dodatkowych elementów. Optymalne rozmieszczenie dodatkowych elementów pokazuje poniższy schemat.

Deszczownica może zostać zamontowana przy pomocy specjalnego ramienia na ścianie lub na suficie. Większe deszczownice, szczególnie te w rozmiarach powyżej 60 x 60 cm lub prostokątne, ze względu na swój rozmiar i wagę wymagają więcej niż jednego ramienia deszczownicy (od dwóch do czterech). Część nowoczesnych deszczownic, szczególnie deszczownice LED, wyposażone są dodatkowo w specjalny zawór kulowy, który pozwala na regulację ich ustawienia przez użytkownika. Dzięki temu użytkownik może dowolnie zmieniać kąt padania strumienia wody w kabinie lub nad wanną.

W przypadku ściennego montażu deszczownicy, zazwyczaj montuje się ją wraz z ramieniem na wysokości ok 210 - 220 cm, jednak ogólna zasadą jest przyjęcie ok 40 cm od wysokości najwyższego użytkownika.
Jeśli z powodu pomyłki hydraulika wyjście na ramię do deszczownicy zostało umiejscowione zbyt nisko, pomocne może być zastosowanie specjalnego podwyższającego ramienia deszczownicy. Zastosowanie tego typu ramienia może podwyższyć deszczownicę nawet o 30 cm (ramiona podwyższające znajdą Państwo tutaj).

W przypadku montażu sufitowego, wysokość montażu deszczownicy jest narzucona wysokością sufitu, jednak należy pamiętać aby zamontować ją w centralnym punkcie kabiny prysznicowej. Do podłączenia elementu podtynkowego z deszczownicą korzysta się zazwyczaj ze standardowych rur do instalacji wodno - hydraulicznych o przekroju 15mm.

W przypadku dużych deszczownic wymagających większej ilości wody stosuje się rury o średnicy 20mm. Jest to szczególnie istotne w przypadku deszczownic LED-owych, w których do mocnego świecenia się wbudowanych diod LED niezbędny jest mocny strumień, a co za tym idzie odpowiednia przepustowość rur doprowadzających wodę. Można również wykorzystać elastyczne węże z metalowym oplotem.

Montaż elementów natynkowych - etap trzeci

W ostatnim etapie należy sprawdzić szczelność ułożonych rur, a następnie można zatynkować bruzdy w ścianach i kontynuować prace wykończeniowe. Ostatnią czynnością jest montaż elementu natynkowego - zazwyczaj chromowanego panelu - baterii podtynkowej, podłączenie deszczownicy do ramienia na ścianie lub na suficie, jak również montaż innych elementów: kolanka kątowego do podłączenia węża prysznicowego, węża prysznicowego wraz ze słuchawką, drążka prysznicowego oraz dysz.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl