Bateria termostatyczna naprawa

Jakie są najczęściej spotykane awarie baterii termostatycznej i jak je usunąć?Jak naprawić baterię termostatyczną?Jak wymienić głowicę termostatyczną w baterii termostatycznej? Jak prawidłowo podłączyć baterię termostatyczną?

bateria termostatyczna naprawa

 

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną łazienkę bez prysznica wyposażonego w wielofunkcyjną baterię termostatyczną. Dzięki baterii z termostatem możemy cieszyć się komfortem stale ciepłej wody pod prysznicem i to bez ryzyka poparzenia się. Wystarczy raz ustawić gałkę termostatu na optymalnej dla użytkownika temperaturze, a zawór termostatyczny zapewni taki pobór wody zimnej i ciepłej, aby utrzymać zadaną temperaturę bez względu na spadki ciśnienia wody. Dodatkowo bateria termostatyczna pozwala nam oszczędzać wodę.

Szczegółowo zasadę działania baterii termostatycznej, jej zalety i wady omówiliśmy w artykule:

bateria termostatyczna jak działa?
Jak działa bateria termostatyczna? Czy warto kupić baterię termostatyczną?

W artykule przedstawimy zalety zastosowania baterii termostatycznych, jak również omówimy zasadę działania tego typu baterii i ich budowę.

Poza szeregiem bezsprzecznych zalet, baterie termostatyczne mają pewne wady: ze względu na budowę termostatu baterie termostatyczne są bardziej narażone na pewnego typu usterki. Poniżej szczegółowo omówimy najczęściej występujące problemy z bateriami termostatycznymi oraz sposoby na rozwiązanie tych problemów.

Najczęściej występujące problemy z baterią termostatyczną:

- nie leci ciepła woda lub słabe ciśnienie ciepłej wody;

- leci tylko letnia woda;

- gałka termostatu ciężko chodzi lub zablokowała się;

- bateria termostatyczna brak gorącej wody;

Osadzanie się kamienia na zaworze termostatycznym

Jeśli łazienka zasilana jest wodą bardzo słabej jakości musimy liczyć się z pewnego typu awariami, którym jednak można zapobiec przestrzegając zaleceń producenta co do prawidłowego montażu baterii termostatycznej. Ze względu na swoją budowę zawór termostatyczny jest bardziej podatny na osadzanie się kamienia niż standardowe zawory. Objawem osadzania się kamienia jest wyczuwalne "usztywnienie" gałki termostatu (bateria termostatyczna ciężko chodzi), prowadzące ostatecznie do jej unieruchomienia, ale również wyraźne i narastające z czasem zmniejszenie strumienia wody zmieszanej (np. brak ciepłej wody lub letnia woda). Dlatego jeśli bateria termostatyczna będzie zasilana wodą o wysokiej twardości, może zaistnieć potrzeba okresowego odkamieniania zaworu

Jak odkamienić zawór termostatyczny? Jak odkamienić głowicę termostatyczną?

Aby odkamienić baterię termostatyczną należy zdjąć gałkę termostatu, a następnie wykręcić zawór termostatyczny i umieścić go na kilkanaście godzin w roztworze octu spożywczego. W dalszej części artykułu przedstawimy tę procedurę krok po kroku.

Jak wymontować zawór termostatyczny? Jak wymienić głowicę w baterii termostatycznej?

bateria termostatyczna naprawa

Zarówno w celu odkamienienia, jak i w celu wymiany zaworu na nowy, należy trzymać się poniższej procedury. Pominięcie któregokolwiek z etapów może skutkować nieprawidłową pracą termostatu i braku blokady na 38 stopniach. Demontaż zawory termostatycznego przedstawimy na przykładzie typowej baterii termostatycznej prysznicowej podtynkowej marki Duomo.

Przed demontażem należy zabezpieczyć chromowane elementy baterii termostatycznej, aby nie uległy uszkodzeniu. Przed demontażem gałki termostatu (to zazwyczaj dolna gałka), należy upewnić się, że przycisk wskazujący znajduje się w pozycji 38°C. Demontaż gałki w innym położeniu może utrudnić /uniemożliwić precyzyjne ustawienie żądanej temperatury (ustawienie fabryczne).

Z gałki termostatu (wskazującej temperaturę 38°C) wyciągnąć metalizowaną zaślepkę, a następnie za pomocą kluczyka imbusowego wykręcić wkręt mocujący i ściągnąć gałkę z trzpienia zaworu.

 

bateria termostatyczna wymiana głowicyTypowa bateria termostatyczna posiada blokadę na 38°C w postaci plastikowego pierścienia blokady temperatury. Na rysunku pierścień ten oznaczyliśmy kolorem żółtym (zwykle jest czarny). Zazwyczaj zawory termostatyczne mają oznaczenie temperatury zaznaczone na trzpieniu zaworu lub rowkowanym elemencie kolorem czerwonym (patrz rysunek).  Jeśli jednak takie oznaczenie nie jest wykonane przez producenta, należy na tym etapie demontażu zrobić to oznaczenie samodzielnie za pomocą permanentnego markera. Oznaczenie należy wykonać w punkcie przedstawionym na rysunku - musi się ono pokrywać z blokadą plastikowego pierścienia blokady temperatury (godzina 6).

Po zaznaczeniu punktu 38°C możemy zdjąć plastikowy pierścień i przystąpić do wykręcenia zaworu termostatycznego. W zależności od modelu baterii, albo wykręcamy bezpośrednio sam zawór, albo element mocujący, który zwolni zawór. W przypadku wersji baterii z zaworem termostatycznym wkręcanym, należy odpowiednio dobrać narzędzie do demontażu.  Jeśli dysponujemy jedynie żabką lub szczypcami sugerujemy zabezpieczenie rowkowanego elementu zaworu przed uszkodzeniem np.: za pomocą szmatki.  Rowkowany element zaworu służy do mocowania pierścienia blokady temperatury, zatem należy uważać, aby nie uszkodzić rowków. Wiele głowic termostatycznych można wykręcić również za pomocą szczypiec Seegera.

 Po wykręceniu zaworu umieszczamy go na dobę w roztworze octu spożywczego.

instrukcja wymiany głowicy termostatycznej w baterii termostatycznejWkręcamy nowy lub odkamieniony zawór tak, aby oznaczenie temperatury 38°C znajdowało się na godzinie 6. Następnie nakładamy pierścień blokady temperatury w położeniu przedstawionym na rysunku. Pierścień blokady temperatury musi być nałożony na tuleję zębatą dokładnie zgodnie z rysunkiem i ma wskazywać temperaturę 38°C.

Nieprawidłowe ustawienie pierścienia skutkować będzie wadliwą

pracą blokady gałki termostatu. Montujemy gałkę w przedstawionym na rysunku położeniu. Przykręcamy wkręt mocujący za pomocą kluczyka imbusowego i zaślepiamy otwór metalizowaną zaślepką.

 

Zabezpieczyć chromowane elementy baterii termostatycznej, aby nie uległy uszkodzeniu podczas demontażu.

Awarie wynikające z błędów montażowych baterii termostatycznych

Brak filtrów na króćcach zasilających baterii termostatycznej

bateria termostatyczna filtryDrugą najczęściej przydarzającą się awarią termostatu jest przedostanie się zanieczyszczeń (piasku i kamyków) ze słabej jakości wody lub zanieczyszczeń poremontowych do wnętrza zaworu termostatycznego. Objawy tego typu awarii wyglądają bardzo podobnie jak w przypadku osadzenia się kamienia: gałka zaworu termostatycznego przy próbie przekręcenia może stawiać opór. (Objaw sztywnej gałki może po kilku próbach jej przekręcenia ustąpić).

Dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń producentów baterii termostatycznych i upewnić się czy na obu wejściach wody do baterii zainstalowane zostały filtry. Filtry na króćcach zasilających baterii termostatycznych zapobiegają przedostaniu się kamyków z wody i uszkodzeniu zaworu termostatycznego. Dodatkowo przed montażem baterii zawsze należy przepłukać instalację z zanieczyszczeń (gruzu i piasku).


Producenci baterii termostatycznych zalecają taki montaż baterii, aby zapewnić użytkownikowi dostęp do ewentualnego wyczyszczenia filtrów z kamyków i większych drobin.

Nieprawidłowe podłączenie wody ciepłej i zimnej wody do baterii termostatycznej

Jak prawidłowo zainstalować baterię termostatyczną?

bateria termostatyczna podłączenie z lewej stronyTrzecia najczęstsza awaria może również wynikać z nieprawidłowego montażu baterii. Awaria ta polega na podłączeniu zasilania ciepłej wody użytkowej na króćcu wody zimnej. Takie nieprawidłowe podłączenie baterii termostatycznej będzie objawiało się nieprawidłową temperaturą wody - zazwyczaj woda będzie stale letnia. W bateriach termostatycznych podłączenie gorącej wody znajduje się z lewej strony i zazwyczaj jest oznaczone literą H  - hot, zaś woda zimna od strony prawej oznaczona literą C - cold. Te oznaczenia znajdują się na mosiężnym korpusie baterii, mimo to nieprawidłowe podłączenie wody gorącej do wejścia wody zimnej zdarza się dość często.

Dlatego, aby zapobiec tego typu awariom należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń montażowych producenta baterii termostatycznej.

Na końcu tego artykułu podsumowaliśmy typowe problemy z bateriami termostatycznymi i procedury rozwiązania tego typu problemów.

Objaw Przyczyna Rozwiązanie
     
Bateria termostatyczna ciężko chodzi lub zablokowała się Zawór termostatyczny uległ zakamienieniu z powodu twardej wody Odkamienić zawór w roztworze octu spożywczego
Zanieczyszczenia ze słabej jakości wody lub zanieczyszczenia poremontowe przedostały się do wnętrza zaworu i zablokowały go. Brak filtrów przed zasilaniem wody ciepłej i zimnej. Wymiana zaworu termostatycznego na nowy. Czasem pomaga czyszczenie, lecz kamyki i gruz mogą uszkodzić wnętrze zaworu i po czyszczeniu termostat może nie funkcjonować prawidłowo. 
Awaria zaworu termostatycznego. Wymiana zaworu termostatycznego na nowy.
Bateria termostatyczna brak gorącej wody lub bardzo słabe ciśnienie/ niski przepływ wody gorącej Jeśli bateria nie dostarcza odpowiednio gorącej wody juz od momentu jej zainstalowania, przyczyną może był odwrotne podłączenie wody zimnej i ciepłej Prawidłowo podłączyć zasilanie w wodę zimną i ciepłą. Woda ciepła podłączana do króćca z lewej strony.
Większe zanieczyszczenia z wody np. kawałki gruzu poremontowego ze źle przepłukanej instalacji zablokowały mechaniczny filtr siatkowy na króćcu zasilającym w wodę gorącą. Wyczyścić filtry na króćcach zasilających baterię w wodę.
Awaria zaworu termostatycznego. Wymiana zaworu termostatycznego na nowy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl