Umywalka z konglomeratu czy ceramiczna?
Umywalka to najczęściej używany element wyposażenia każdej łazienki, dlatego też przed jej zakupem warto rozważyć, który z materiałów wykorzystywanych do ich produkcji najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Chociaż na rynku dostępne są umywalki z różnorodnych materiałów, takich jak kamień, szkło, a nawet drewno, jednak najpopularniejszymi materiałami, z których tworzy się obecnie umywalki jest ceramika i konglomerat. W artykule omówimy wady i zalety umywalek z obu materiałów.
UMYWALKI CERAMICZNE
Ceramika to wciąż najpopularniejszy materiał do wyrobu umywalek. Wyroby ceramiczne to zazwyczaj wyroby z niedrogiego porcelitu lub fajansu, które po uformowaniu (odlaniu w specjalnych formach) i pokryciu warstwą szkliwa poddawane są procesowi wypalania, podczas którego ceramika uzyskuje swoją odpowiednią twardość i wytrzymałość.
Jakie zalety ma umywalka ceramiczna?
Twarda powierzchnia szkliwa umywalki ceramicznej:
Dzięki procesowi szkliwienia powierzchnia ceramiki jest twarda, dość odporna na zarysowania i działanie silnych środków żrących.
Niska cena:
Tani i łatwo dostępny surowiec do produkcji ceramiki sprawia, że umywalki ceramiczne są produktem bezkonkurencyjnym w kategorii ceny.
Jakie wady ma umywalka ceramiczna?
Kruchość: Umywalka ceramiczna z porcelitu/fajansu nie jest odporna na uderzenia. Przypadkowe upuszczenie cięższego przedmiotu (np.metalowego) najczęściej kończy się punktowym odpryskiem szkliwa lub w gorszym przypadku poważnym uszkodzeniem - pęknięciem umywalki - uniemożliwiającym dalsze użytkowanie wyrobu.
Trwałe zarysowania: Chociaż szkliwo umywalki ceramicznej jest stosunkowo twarde i odporne na zarysowania, jeśli jednak zarysowanie na szkliwie powstanie, jest ono praktycznie nie do usunięcia.
Ograniczenie kształtowania formy
Zarówno sam materiał jak i proces technologiczny odlewu stanowią ograniczenia w nadawaniu dowolnego kształtu umywalce (np. cienkie krawędzie).
UMYWALKI Z KONGLOMERATU
Konglomerat marmurowy, zwany również jako solid surface (trwała powierzchnia), czy też kompozyt mineralny jest obecny na rynku od lat 60-tych, kiedy to firma Du pont rozpoczęła produkcję innowacyjnego materiału o nazwie corian. Materiał ten powstaje przez połączenie sproszkowanego wodorotlenku glinu pozyskiwanego ze skał boksytu i żywicy akrylowej.
Jakie zalety ma umywalka z konglomeratu / z kompozytu?
Łatwość wykonania dowolnego kształtu
Umywalki z konglomeratu mogą być wykonane podobnie jak umywalki ceramiczne jako odlew przy użyciu przygotowanej wcześniej formy- stąd jego inna nazwa, tzn. lany marmur. Umywalkę z konglomeratu można również wykonać poprzez "klejenie" płyt konglomeratu, dzięki czemu można ją dowolnie modyfikować i dostosować do potrzeb użytkownika. Dzięki tej technologii z konglomeratu możemy wykonać umywalki zgodnie z najnowszymi trendami w kwadratowych kształtach, których idealnie równe ścianki będą połączone perfekcyjnie pod kątem 90 stopni, co jest bardzo trudne do wykonania w przypadku odlewanych umywalek ceramicznych. Dodatkowo konglomerat pozwala również na wykonanie bardzo cienkich krawędzi, co w przypadku umywalek ceramicznych jest bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe do wykonania.
Niska podatność na uszkodzenia
Dzięki obecności w składzie żywicy akrylowej, konglomerat jest materiałem bardziej elastycznym niż ceramika, a przez to mniej podatnym na pęknięcia czy odpryski.
Łatwość usuwania uszkodzeń i renowacji powierzchni umywalki z kompozytu
Zarysowania: Umywalki z konglomeratu/kompozytu są odporne na zarysowania, jednak ich powierzchnia nie jest tak twarda jak powierzchnia szkliwa tradycyjnej umywalki. Na powierzchni mogą po długim czasie intensywnego użytkowania pojawiać się drobne rysy, które jednak bardzo łatwo usunąć za pomocą papieru ściernego, wełny stalowej czy pasty polerskiej.
Umywalki są najczęściej używanym przyborem w naszych łazienkach, stąd też częściej narażone są na różne uszkodzenia, np. odpryski w wyniku upadku ciężkiego przedmiotu. Konglomerat marmurowy jest jedynym materiałem, z którego tego typu uszkodzenia można szybko i bezproblemowo usunąć za pomocą dedykowanych zestawów naprawczych, w przeciwieństwie do np. umywalek z ceramiki, które w przypadku powstania pęknięcia nie nadają się już dłużej do użytkowania.Co więcej, w wyniku prawidłowo przeprowadzonej naprawy uzyskujemy nieskazitelną, "bezszwową" powierzchnię, a miejsce uszkodzenia jest niewidoczne.
W następnym artykule zaprezentujemy krok po kroku, zarówno jak usunąć drobne ryski z powierzchni konglomeratu oraz jak usunąć za pomocą zestawu naprawczego większe uszkodzenia.
Jedyny w swoim rodzaju wygląd zewnętrzny
Matowa, jedwabista/satynowa i ciepła w dotyku powierzchnia mocno przypominająca naturalny biały marmur, nadająca łazience aury luksusu w przypadku wykończenia w macie lub bardziej nowoczesna w przypadku wykończenia w połysku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najbardziej luksusowych materiałów wykorzystywanych przez najbardziej znanych i renomowanych światowych projektantów w łazienkach (wanny wolnostojące, umywalki, brodziki etc) oraz kuchniach (blaty kuchenne) i pozostałych wnętrzach (meble z konglomeratu).
Łatwość codziennej eksploatacji i utrzymania w czystości
Konglomerat marmurowy jest homogeniczny i nie posiada porów, w które wnika brud i bakterie (przez co antyalergiczny), dzięki czemu do jego czyszczenia wystarczy jedynie delikatne mleczko typu CIF. Szczegółowe omówienie tematu czyszczenia wyrobów z konglomeratu można znaleźć w poniższym artykule:
Jak należy prawidłowo czyścić wyroby z konglomeratu marmurowego? Jak usuwać uporczywe plamy i rysy?
Jakie wady mają umywalki z konglomeratu?
Zarysowania: Jak wspomniano wcześniej w artykule Umywalki z konglomeratu/kompozytu są odporne na zarysowania, jednak ich powierzchnia nie ma takiej twardości jak powierzchnia szkliwa umywalki ceramicznej. W związku z tym na powierzchni mogą po długim czasie intensywnego użytkowania pojawiać się drobne rysy, które jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej - bardzo łatwo usunąć za pomocą papieru ściernego, wełny stalowej czy pasty polerskiej.
Czy konglomerat może żółknąć? Owszem tak, jeśli zakupimy produkt z konglomeratu słabej jakości, do produkcji którego zastosowano najtańsze żywice: nieodporne na działanie światła słonecznego, czy wyższej temperatury, to taki wyrób może z czasem zmienić kolor na żółtawy. Podkreślić należy, że umywalki i inne wyroby z konglomeratu wysokiej jakości nie zmienią swojej barwy w wyniku codziennego użytkowania zgodnego z ich przeznaczeniem. Dlatego przy zakupie np. umywalek z konglomeratu powinna nas zaalarmować podejrzanie niska cena.
Montaż umywalki jest stosunkowo prostym zadaniem, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad i kroków. Wszystkie etapy montażu umywalki szczegółowo omówimy w artykule.
W tym artykule wyjaśnimy jaka jest optymalna wysokość montażu umywalki oraz jakie są zasady doboru umywalki w zależności od wzrostu użytkownika.