Na jakiej wysokości umywalka?

Na jakiej wysokości zainstalować umywalkę?

Podczas remontu czy urządzania nowej łazienki skupiamy się głównie na estetycznej stronie nowego rozwiązania: dobieramy nowe płytki, efektowną kolorystykę, nową armaturę, ceramikę łazienkową czy lustra. Tymczasem często pomijamy jeden z najistotniejszych aspektów planowania nowej łazienki: optymalny dobór wysokości wszystkich elementów wyposażenia. Uwzględnienie w projekcie zasad ergonomii zapewni nam codzienny komfort użytkowania łazienki.

 W tym artykule skupimy się na najważniejszym i najczęściej używanym obiekcie naszej łazienki: na umywalce.

 Jaka jest optymalna wysokość montażu umywalki? Jaka wysokość zapewni wygodę jej używania?

Najprościej rzecz ujmując wysokość montażu umywalki uzależniona jest od wysokości użytkownika, przy czym wysokość montażu umywalki powinna być taka, aby użytkownik był w stanie swobodnie umyć ręce w umywalce w pozycji stojącej, bez konieczności pochylania się.


Jaka jest optymalna wysokość montażu umywalki?

na jakiej wysokości umywalkaumywalka wysokość

 

Dotychczas za standardową wysokość montażu umywalki przyjmowano poziom 75-80 cm (wytyczne zawarte w" Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych:  Instalacje sanitarne i przemysłowe”). Jednak z uwagi na zwiększanie się średniego wzrostu populacji, dane, na podstawie których sporządzone zostały te wytyczne (1974r.) uległy dezaktualizacji.

 

Obecnie standardowa wysokość montażu umywalki według nowych norm europejskich wynosi 85-95 cm, przy czym przyjmuje się, że na tej wysokości powinna się znajdować górna krawędź umywalki liczona od posadzki. Wyznaczone przez normy europejskie wysokości montażu umywalki uwzględniają średni wzrost dorosłych przedstawicieli populacji.

 

Dobór wysokości montażu umywalki w zależności od wzrostu użytkownika

Jeśli jednak użytkownikiem łazienki mają być osoby o niestandardowym wzroście, warto rozważyć dobór optymalnej wysokości montażu umywalki i innych przyborów łazienkowych w zależności od wzrostu użytkowników. W tym przypadku zaleca się zachowanie następujących parametrów:

     

wzrost użytkownika

wysokość montażu*

160 cm 80 cm
175 cm 85 cm
180 cm 90 cm
190 cm 95 cm

*Wysokość montażu umywalki liczona od posadzki do górnej krawędzi umywalki

 

umywalka  prostokatna Amati

Optymalna wysokość montażu umywalki to 85cm.

Najczęściej wybieranym przez projektantów i użytkowników poziomem montażu umywalki jest wysokość 85 cm i właśnie ta wysokość uważana jest za optymalną.

Umożliwia ona bowiem swobodne połączenie odpływu umywalki z otworem kanalizacyjnym poprzez syfon (lub półsyfon) oraz podłączenie wężyków baterii umywalkowej do zakończonych zaworkami przyłączy wody zimnej i ciepłej przy założeniu, że te podejścia wykonane są na standardowej wysokości.      

Standardowe wysokości odpływu i przyłączy wody

Otwór kanalizacyjny umywalki standardowo usytuowuje się 55cm od posadzki, zaś oczka wodne co najmniej 5cm ponad odpływem (65-55 cm od posadzki).

Montaż umywalki wiszącej ściennej

Po wyznaczeniu optymalnej wysokości umywalki możemy przystąpić do jej montażu na ścianie. Wcześniej należy upewnić się, czy przyłącza oraz odpływ wykonane zostały na standardowej wysokości i czy nie kolidują z umiejscowieniem misy umywalki. Montaż umywalki wiszącej przedstawiamy szczegółowo w artykule:

 

montaż umywalki
Montaż umywalki - Jak zamontować umywalkę wiszącą?

Montaż umywalki jest stosunkowo prostym zadaniem, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad i kroków. Wszystkie etapy montażu umywalki szczegółowo omówimy w artykule.

 

Montaż umywalki nablatowej. Na jakiej wysokości zamontować blat łazienkowy do umywalki nablatowej?

montaż umywalki nablatowej

W przypadku umywalki nablatowej wysokość montażu wyznacza się w oparciu o te same zasady, lecz z uwzględnieniem usytuowania blatu, na którym umywalka nablatowa zostanie zamontowana. Wysokość montażu umywalek nablatowych są takie same jak wysokość montażu umywalek wiszących. Górna krawędź umywalki nablatowej powinna być na wysokości 85-90cm od posadzki, zatem blat powinien być na wysokości pomniejszonej o wysokość umywalki. Ponieważ  zdecydowana większość sprzedawanych obecnie umywalek nablatowych ma wysokość oscylującą między 10-15cm, dlatego najczęściej umieszcza się  blat na wysokości 75cm. Wymiar ten należy liczyć od posadzki do wierzchu blatu. 

 

 Szukasz umywalki? Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z wyjątkowych okazcji cenowych!do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl